Kanada

Karol Dickens nazwał kiedyś Kanadę krainą „nadziei i obietnicy”. Dziś można tu znaleźć dużo więcej: tętniące życiem miasta, oszałamiające krajobrazy i bogactwo kultur. „Widziałem ogromny, wspaniały kraj. Jest tam wszystko, czego pragnie człowiek. To właściwa kraina dla właściwych ludzi, w której można żyć i rozkwitać” – zanotował w 1946 roku brytyjski marszałek lord Montgomery.

Vancouver, gwiazda zachodniego wybrzeża, przyciąga wielkich inwestorów z Hongkongu, dzięki czemu rozwija się w tempie, które zrobiło wrażenie na sąsiadach za południową granicą. Największa kanadyjska metropolia wciąż wydaje się placem budowy, na którym powstaje a to efektowna rezydencja chińskiego milionera, a to strzelisty biurowiec dla finansistów czy agentów handlu nieruchomościami.

Park Narodowy Banff to perła Gór Skalistych. Tutejsze krajobrazy należą do najpiękniejszych na całym kontynencie po wschodniej stronie tego potężnego pasma. Park został założony ponad 100 lat temu jako pierwszy w Kanadzie rezerwat przyrody chroniący gorące źróła nieopodal dzisiejszego miasta Banff.

Park Narodowy Jasper zamieszkują najróżniejsze gatunki dzikich zwierząt. Można tu napotkać lwa górskiego czy rosomaka. To na terenie Jasper położony jest najwyższy szczyt w Albercie: Mt. Columbia (3747 metrów n.p.m.). Park słynie także z z pola lodowego Columbia, na które prowadzi droga otwarta dla samochodów oraz z lodowca Athabasca. Bajeczne krajobrazy i dzika przyroda to główne atrakcje tego miejsca.